Anasayfa

Sohbet

Sohbet Sitesi

Sohbet Sitesi

Sohbet Nedir?

Muhabbet ya da söyleşi dostça, arkadaşça konuşarak hoş bir vakit geçirme, muhabbet, anlamına gelir. Türkçe’ye  Arapça’dan geçmiştir. Yarenlik anlamlarına da gelir.
Toplumsal bir varlık olan insanoğlu; günlük hayatta sohbet etmek, sohbet sitesi birbirleriyle iletişim kurmak ihtiyacını kendisine bir beceri olarak edinmiş ve her zaman gereksinim olarak görmüştür. Her ne kadar çevremizden kopup, dış dünyayla bağlantıyı kesip bazen yalnız kalma duygusuna kapılıyor olsak da sosyal varlıklar olarak sohbet etmek ihtiyacını içimiz de duyuyoruz.

İnsanlar arasında gerçekleşen diyaloglar fazla önemsenir bir hal almasa da sosyal ortam ve internet üzerinden edilen sohbetler daha da bir önem teşkil etmeye başladı.  Bunun en önemli sebeplerinden bir tanesi internet ortamında ne tür insanlarla karşılaşacağımızı bilemeyip; tedbiri elden bırakmamak adına gelen kişilerin bizlerle neler konuşup ne paylaşmak isteyişini bilmiyor olmamız.

sohbet sitesi

chat sitesi genel tanıtım ve sohbet tarihçesi

Bu nedenle de buralar da edilen sohbetlere extra bir özen göstermekteyiz. Gelişen teknoloji bize bir telefon kadar yakın. Yaygın olarak kullanılan akıllı telefonlarınızdan mobil sohbet sitesi uygulamasıyla sosyal bağınızı geliştirebilir, yeni arkadaşlar edinebilirsiniz.

Geleneksel Muhabbet

Daha konuşmayı bilmeden önce de insanlar, kuşkusuz bir şekilde anlaşabiliyorlardı. İlk insanlar iletişim ihtiyaçlarını giderebilmek için el ve kol hareketleri daha sonra şekiller ve resimler çizmek yardımıyla günlük hayatta ki iletişim ihtiyaçlarına yön vermişlerdir. Kimi zaman filmlere bile konu olan dumanla haberleşme, kimi zaman ise yaşadıkları mağaralara çizdikleri resimlerle de birbirleriyle anlaşabiliyor, iletişim yollarını buluyorlardı.

Günümüz yüzyılın da sohbet gelişen teknolojinin de etkisiyle daha da kolay bir hal almıştır, artık insanlar için sohbetin önemi benimsenmiş karşılıklı kurulan iletişim sürecinden olumlu sonuçlar ortaya çıkmıştır. Artık hepimizin cebinde duran akıllı telefonlarla, mobil sohbet sitesine girebilir, buradan kolayca geveze arkadaş edinebilirsiniz.

Edebi eser olarak bakarsak Türk Edebiyatı’nda bu konuya çok fazla değer verilmemiş, az ama hatrı sayılır eserler günümüze gelmiştir. Ahmet Rasim, Melih Cevdet Anday, Nurullah Ataç gibi Türk Edebiyatımızın önemli isimleri eserlerini kitaplaştıran ve yaygınlaştırılan yazarlarımızdan bazılarıdır.

Geleneksel ve Yöresel Olarak Sohbet

Anadolu’nun bazı bölgelerinde sohbet toplantıları yapılır, insanların muhabbet ve sosyalleşmeleri bu yönde sağlanır.
Geleneksel sözlü kültürün taşıyıcısı ve bir eğlence biçimi olan sohbet toplantılarıdır. Özellikle uzun kış gecelerinde insanların bir araya gelerek belirli kurallar çerçevesinde. Hoşça vakit geçirmesini ve toplumsal dayanışmayı sağlayan sosyal bir organizasyondur.

Sohbet toplantıları Türkiye’nin farklı bölgelerinde Yârân /Yâren, Ateş Gezmesi, Kürsübaşı, Barana, Cümbüş Âlemleri, Ferfene/Herfene/Harfene/Erfane, Gezek, Helebiş, Helva Sohbetleri, Muhabbet Gecesi, Oturak Âlemleri, Sıra Âlemleri,Sıra Eğlencesi; Sıra Gecesi ve Velime (Eyvan) Gecesi gibi değişik isimlerle, Türkiye dışında ise CoroBozo, Konuşma, Geşdek, Meşrep ve Muhabbet gibi benzeri adlarla bilinmektedir.

Türkiye’deki geleneksel sohbet toplantılarının günümüzde bir kısmının geleneksel yapısına uygun bir şekilde icrâ edildiği, bir kısmının ise içinde bulunulan çağın şartlarına göre değişmiş ve azalmıştır.
Hatta Çankırı ilimizde en yaygın olarak bilinir, yaren sohbetleri.

Geleneksel sohbet toplantılarının amacı, iş zamanları dışında kalan zamanı muhabbet ederek ve eğlenerek değerlendirmek, eğlendirirken eğitmektir. Bu toplantılar yörelerindeki somut olmayan kültürel mirasın yaşatılması ve karşılıklı saygı ve dayanışma duygusunun oluşmasına katkılarda bulunmaktadır. Grup üyeleri arasındaki eşitlik ve yardımlaşma gibi nitelikleri bu toplantılar. Uygulandıkları topluluk açısından olduğu kadar içinde var olduğu toplum açısından da önemli kılar.

YORUM BÖLÜMÜ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Berkin Kircicek dedi ki:

Klasik sohbet sitelerinden farkli, katilan ve konusan arkadaslarin kalitesi ile one cikan bir yer. Herhangi bor sorunda mudahale hizi ve yetkililerin anlayisli ve sevecen olmasi da sohbetin kalitesini katliyor.

Alpacino dedi ki:

sohbet Türk milletinin mihenk taşlarındandır. millet olarak dünya da zaten misafiperverliği ve güzel sohbet’i ile tanınırız, bu sebeple sanal alem bağlamında da sohbet siteleri önemli bir yer kaplar. insanlarımız için en temel ihtiyaçlardan biri olduğu için herhangi sohbet sitesinde dünya da hiç bir örneği olmayan samimiyet ortamı oluşmktadır.

Canannn dedi ki:

Son günler popüler olan sohbet siteleri içerisinde en iyisi olma yolunda emin adimlarla yürüyen bir sohbet platformu bende henüz yeni tanıdim ama bence gayet başarılı ve güzel ve sohbet i bol olan bir yer gözüm kapalı tavsiye edebilirim 🙂 herkese hoş sohbet ler

Franzkafka dedi ki:

Sohbet sitesi ‘ne giren insan muhabbet sohbet arar zaten. Tüm sohbet siteleri nin kuruluş gayesi budur. İnsanlar reel hayatın stresinden ve yorumculuğundan bu tarz arayışlara yönelmektedir güzel bir yazı olmuş elinize sağlık.

Kurt ibo dedi ki:

Sohbet nedir ne işe yarar güzelce muhabbet edebileceğiniz olgun insanların takıldığı bir çet sayfası olmuş ben çok beğendim ortamı gayet güzel insanların birbirine saygı duyması çok güzel bir geleneksel sohbetin dışında bir muhabbet ortamı

Soner Efecan dedi ki:

Gerçekten çok iyi bir sohbet sitesi

Ozgur dedi ki:

Sohbet etmek isteyenler için mükemmel bir sohbet sitesi. Sohbet siteleri içerisinde benim en beğendiğim bu site oldu gerçekten yapımında emek var ve bizlere çok güzel hizmet ediliyor. Başarılarınızın devaminı dilerim.

GK dedi ki:

Sohbet etmek için en ideal site daha iyisini bulmak mümkün değilmiş gibi geliyor, sitenin adı sanki gelbize.net değil de sohbetin başkenti olsaymış daha iyiymiş gibi geliyor,bu site insanı sürüklüyor başarılarınızın devamını diliyorum.

Gürkan K dedi ki:

Sohbet etmek için ideal bir site. Zamanın nasıl geçtiğini sohbete başladığınız esnada unutuyorsunuz. Sitenin adı sanki gelbize.net değilde sohbet siteleri arasında en iyisi biziz falan olsaymış daha iyiymiş gibi geliyor yapımcılar çok iyi bir iş çıkartmış. Başarılar diliyorum.

Tgbyrgn dedi ki:

Her geçen gün sohbet kalitesi artıyor emeği geçen herkese teşekkürler