Anasayfa

Sohbet

Sohbetci Odaları

Sohbetci Odaları

Sohbetci Odalarında Sohbet Tarihçesi

Sohbetci ya da söyleşi dostça, arkadaşça konuşarak hoş bir vakit geçirme, muhabbet, anlamına gelir. Türkçe’ye  Arapça’dan geçmiştir. Yarenlik anlamlarına da gelir.
Toplumsal bir varlık olan insanoğlu; günlük hayatta güvenilir sohbet etmek, birbirleriyle iletişim kurmak ihtiyacını kendisine bir beceri olarak edinmiş ve her zaman gereksinim olarak görmüştür. Her ne kadar çevremizden kopup, dış dünyayla bağlantıyı kesip bazen yalnız kalma duygusuna kapılıyor olsak da sosyal varlıklar olarak sohbet etmek ihtiyacını içimiz de duyuyoruz.

İnsanlar arasında gerçekleşen diyaloglar fazla önemsenir bir hal almasa da sosyal ortam ve internet üzerinden edilen sohbetci daha da bir önem teşkil etmeye başladı.  Bunun en önemli sebeplerinden bir tanesi internet ortamında ne tür insanlarla karşılaşacağımızı bilemeyip; tedbiri elden bırakmamak adına gelen kişilerin bizlerle neler konuşup ne paylaşmak isteyişini bilmiyor olmamız.

Bu nedenle de buralar da edilen sohbetlere extra bir özen göstermekteyiz. Gelişen teknoloji bize bir telefon kadar yakın. Yaygın olarak kullanılan akıllı telefonlarınızdan mobil sohbet uygulamasıyla sosyal siteler bağınızı geliştirebilir, yeni arkadaşlar edinebilirsiniz.

Konumuz sohbetci olunca biraz da sohbetin tarihçesine şöyle bir göz atalım.

Daha konuşmayı bilmeden önce de insanlar, kuşkusuz bir şekilde anlaşabiliyorlardı. İlk insanlar iletişim ihtiyaçlarını giderebilmek için el ve kol hareketleri daha sonra şekiller ve resimler çizmek yardımıyla yapmışlardır. Günlük hayatta ki iletişim ihtiyaçlarına yön vermişlerdir. Kimi zaman filmlere bile konu olan dumanla haberleşme, kimi zaman ise yaşadıkları mağaralara çizdikleri resimlerle de birbirleriyle anlaşabilmişlerdir. İletişim yollarını buluyorlardı.

Günümüz yüzyılın da sohbet gelişen teknolojinin de etkisiyle daha da kolay bir hal almıştır, artık insanlar için sohbetin önemi benimsenmiş karşılıklı kurulan iletişim sürecinden olumlu sonuçlar ortaya çıkmıştır. Artık hepimizin cebinde duran akıllı telefonlarla, mobil sohbet sitesine girebilir, buradan kolayca arkadaş edinebilirsiniz.

Edebi eser olarak bakarsak Türk Edebiyatı’nda bu konuya çok fazla değer verilmemiş, az ama hatrı sayılır eserler günümüze gelmiştir. Ahmet Rasim, Melih Cevdet Anday, Nurullah Ataç gibi Türk Edebiyatımızın önemli isimleri eserlerini kitaplaştıran ve yaygınlaştırılan yazarlarımızdan bazılarıdır.

Güvenilir Sohbet Odaları

Geleneksel ve yöresel olarak sohbetci incelersek;

Anadolu’nun bazı bölgelerinde sohbet toplantıları yapılır, insanların muhabbet ve sosyalleşmeleri bu yönde sağlanır.
Geleneksel sözlü kültürün taşıyıcısı ve bir eğlence biçimi olan sohbetci toplantıları, özellikle uzun kış gecelerinde insanların bir araya gelerek belirli kurallar çerçevesinde hoşça vakit geçirmesini ve toplumsal dayanışmayı sağlayan sosyal bir organizasyondur.

Sohbet toplantıları Türkiye’nin farklı bölgelerinde Yârân /Yâren, Ateş Gezmesi, Kürsübaşı, Barana, Cümbüş Âlemleri, Ferfene/Herfene/Harfene/Erfane, Gezek, Helebiş, Helva Sohbetleri, Muhabbet Gecesi, Oturak Âlemleri, Sıra Âlemleri,Sıra Eğlencesi, Sıra Gecesi ve Velime (Eyvan) Gecesi gibi değişik isimlerle, Türkiye dışında ise CoroBozo, Konuşma, Geşdek, Meşrep ve Muhabbet gibi benzeri adlarla bilinmektedir.

Türkiye’deki geleneksel güvenilir sohbet, islami sohbet, loş sohbet toplantılarının günümüzde bir kısmının geleneksel yapısına uygun bir şekilde icrâ edildiği, bir kısmının ise içinde bulunulan çağın şartlarına göre değişmiş ve azalmıştır.
Hatta Çankırı ilimizde en yaygın olarak bilinir, yaren sohbetleri.
Geleneksel sohbetci toplantılarının amacı, iş zamanları dışında kalan zamanı sohbet ederek ve eğlenerek değerlendirmek, eğlendirirken eğitmektir. Bu toplantılar yörelerindeki somut olmayan kültürel mirasın yaşatılması ve karşılıklı saygı ve dayanışma duygusunun oluşmasına katkılarda bulunmaktadır. Grup üyeleri arasındaki eşitlik ve yardımlaşma gibi nitelikleri bu toplantıları, uygulandıkları topluluk açısından olduğu kadar içinde var olduğu toplum açısından da önemli kılar.

YORUM BÖLÜMÜ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

elifsu dedi ki:

sohbetci insanların, güvenilir sohbet yapabileceği bir ortam gelbize.net.

Sohbetçi dedi ki:

Benim gibi sohbetçi insanların doyasıya chat yapabildiği sıcak samimi bir ortam var